متفرقه

معیار انتخاب لامپ خودرو چیست؟

بهترین لامپ خودرو چیست؟!

افراد زیادی معتقدند چون خودروها با لامپ هایی معمولی به بازار عرضه می شوند، باید بعد از خرید خودرو و تحویل گرفتن آن، فوراً لامپ ها را تعویض کنند. نظر این افراد، کارشناسانه نیست، چرا که شرکت های خودروساز، از چراغ هایی متناسب با طراحی، نوع سیم کشی و قطعات خودرو استفاده می کنند. در دسته بندی خودروها به لحاظ سیستم روشنایی، می توان آن ها را به سه دسته تقسیم کرد: خودروهایی که از لامپ های معمولی بهره می برند؛ خودروهایی که چراغ های بهینه و پر نوری دارند و خودروهایی که لوکس هستند و چراغ های خاص تری دارند. در خودروهای لوکس و گران قیمت، معمولاً از لامپ‌های هالوژن  و زنون استفاده می شود. در ایران، لامپ های زنون با وجود قیمت بالایی که نسبت به سایر مدل ها دارند، جزو پرطرفدارترین لامپ ها برای چراغ جلو و عقب هستند، طوری که بسیاری از افراد که خودروی معمولی هم دارند، به سراغ این لامپ ها می روند؛ اما باید توجه داشت که تعداد زیادی از این لامپ ها، به روش های استاندارد تولید نمی شوند. لامپ های زنون بیشتر در میان جوانان محبوب هستند.

 

 

دسته بندی لامپ ها بر اساس ساختار

لامپ LED: اندازه کوچک و مصرف پایین انرژی، از مزیت های لامپ های LED است. از جمله نکات منفی این نوع لامپ ها، قیمت بالای آن ها و گرمای شدیدی است که تولید می کنند. ساختار این نوع لامپ با دو مورد بعدی متفاوت است، چرا که بعد از دریافت ولتاژ لازم، فقط قسمت بالایی روشن می شود و قسمت پایین آن خاموش می ماند تا گرمای بیش از حد تولید نکند.

لامپ هالوژن: چراغ جلوی بیشتر خودروها دارای لامپ هالوژنی است. حباب شیشه ای حاوی گاز هالوژن در این چراغ با کمک رشته نازک تنگستن، نور سفید تولید می کند. چراغ جلویی که از این نوع لامپ بهره مند باشد، نوری سفید و پر قدرت ساطع می کند که با گرمای زیاد همراه است.

لامپ زنون (HID): نور لامپ های زنون هم مثل لامپ هالوژن، سفیدرنگ است، با این تفاوت که میزان نوردهی آنها، چهار برابر است. نوع تکنولوژی به کار رفته در این لامپ ها باعث می شود گرمایی کم تولید کنند و عمرشان بیشتر از لامپ های هالوژنی باشد. نکته منفی این لامپ ها این است که شدت نور آن ها، باعث ناراحتی رانندگان سایر خودروها می شود؛ در ضمن هزینه خرید، تعمیر و نگهداری این لامپ ها بسیار بالاست.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *