متفرقه

رول بار و استرس بار چیست و چه کاربردی دارند؟

اندازه آن ها بسیار جمع و جور است که به عبور کردن بی دردسر از کوچه های تنگ و کم عرض کمک شایانی می کند؛ اما دید آن برای قسمت زیرین بدنه (زیر زه های پلاستیکی درب) کور است و این موضوع در وجود تعداد زیادی 206 که از ناحیه رکاب برخورد داشته اند بی تاثیر نبوده است. در این مرحله به کمک پیچ های رگلاژ که در دو سر میله آلمینیومی قرار دارند، میله را به صورت یکنواخت از هر دو طرف تنظیم کرده و مهره های روی دو سر میله بسته می شوند. 4 ـ فنر و کمک فنرها ضربات و نوسانات را از چرخها گرفته و آنها را نرم تر و خنثی می کنند، اما اینها در نقطه ای باید دفع شوند؛ در حالت معمول به قسمت بالای اتاقک کمک ها رسیده و در آنجا دفع می شوند و سپس به بدنه ماشین منتقل شده و به مرور زمان باعث ایجاد سر و صدا در اتاق خودرو شده و لذت یک رانندگی آرام را از راننده می گیرند. استرس بار یا همان میله ی تعادل، وسیله ای است که با کمک آن ثبات خودرو هنگام حرکت سریع در پیچ های تند و یا مانورهای خطرناک تا حد زیادی حفظ می شود.

استرس بار دوو اسپرو برای مثال عدد “۱۲۰۴” نشان میدهد این لاستیک در هفته دوازدهم سال ۲۰۰۴ میلادی تولید شده است. این عدد نماینده حداکثر وزنی است که تایر میتواند تحمل کند، هنگامی که حداکثر مقدار مجاز فشار را داشته باشد و بین صفر تا ۲۷۹ متغیر است. عددی که در مقابل عبارت “حداکثر فشار باد” روی تایر درج می­شود، مربوط به فشار بادی است که باید لاستیک داشته باشد، وقتی شما میخواهیدحداکثر بار قابل تحمل را روی آن تحمیل کنید. 3. در مبحث قبل نیز بیان کردیم که یکی از کاربرد های این قطعه تقسیم فشار بر روی تمامی فضای اتومبیل می باشد. جنس این مدل از آلومینیوم آندایز شده بوده و فرآیند آبکاری رنگی را نیز پشت سر گذاشته. این قطعه کمک می کند که اتومبیل ها در سر پیچ بتوانند تعادل خود را حفظ کرده و خیلی سریع به حالت نرمال خود باز گردند. در صورتی که تشخیص عارضه داده شد، آنگاه میتوانید برای درمان اقدام فواید استرس بار کنید. همان طور که می دانید بیشتر حوادث رخ داده در اتومبیل ها در اثر سرعت غیر مجاز می باشد که سالانه مرگ و میر بیشماری را برجای می گذارد. 4. در خودروهایی که فاقد این قطعه می باشند، برای جبران کمبود این قطعه و حفظ تعادل خودرو، از رینگ و لاستیک بزرگتری استفاده می کنند که این لاستیک های بزرگ باعث می شوند به مرور زمان در هنگام سرعت به اتاقک کمکی آسیب وارد شود و پس از آن دیگر نتوان از خودرو در دور سرعت زیاد استفاده کرد، زیرا خودرو سریع گیج می شود.

نحوه نصب استرس بار هنگام نصب استرس بار، خودرو می بایست بر روی سطح کاملا صاف قرار گرفته تا بار وارد شده به چرخ ها به صورت یکسان توزیع گردد. جنس این قطعه از آلمینیوم آلیاژی می باشد که علاوه بر فرم پذیری و استحکام بالا، وزن مخصوص کمتری نسبت به سایر فلزات داراست و بار کمتری را به سیستم تعلیق وارد می کند. واکنش شما نسبت به این تغییرات بستگی به شرایط شخصی، اجتماعی و یا مالی شما دارد. این صندلی ها در بر گیرندگی بهتری نسبت به صندلی های ۲۰۶های معمولی دارند. اما مشکلی که تیپ 4 ها با آن مواجه بودند، استفاده از سیستم فنربندی نسخه ی اروپایی برای این خودرو بود که استقامت زیادی در برابر ناهمواری های راه های کشور ما نداشت. این قطعه برای شاسی مدلهای انژکتور طراحی شده و نصبش برای سرسیلندرها و گلوی اگزوز هیچ مشکلی به وجود نمیآورد. سیستم ایمنی بدن که وظیفهی محافظت از شما در برابر عفونت را بر عهده دارد، با وجود استرس و فشار روحی در معرض خطر قرار میگیرد و احتمال ابتلا به عفونت رحم را بیشتر میکند. ۳ ـ هنگام عبور از پیچ ها نیروی گریز از مرکز سمتی از خودرو را که داخل پیچ قراردارد به سمت بالا و سمت دیگر خودرو را به سمت زمین فشرده میکند، در واقع فنرهای یک سمت باز شده و سمت دیگر بسته می شود؛ حال استرس بار فنری را که زیادی باز می شود به سمت زمین فشرده میکند و فنر دیگر را باز، این عمل بخاطر کامل شدن شکل هندسی ما اتفاق می افتد در نتیجه ماشین در طول پیچ کج نمی شود و چهار چرخ آن به یک اندازه با زمین تماس دارند که باعث تعادل بسیار بالاتر هنگام عبور از پیچ ها می شود و دیگر حس ناپایداری و خروج از مسیر یا چپ کردن خودرو به راننده و سرنشینان دست نمی دهد.

البته حل این مشکل چندان طول نمی کشد. اما ماشین هایی که دارای قطعه استرس بار می باشند در حین سرعت تعادل خود را حفظ کرده و کمتر دچار انحراف از جاده و چپ شدن می شوند. با این وجود در شرایط بحرانی، مایل بودن چرخ ها هم کمک چندانی برای جلوگیری از واژگونی خودرو نمی کنند و اینجاست که اهمیت نصب میله ی تعادل بیش از پیش آشکار می شود. باید توجه داشته باشید که هیچ خودرویی 90 هزار کیلومتر را بدون ترافیک نمی پیماید. البته حل این مشکل چندان طول نمی کشد. استرس بار آبکاری رنگی 206 و 207 محصولی است که از آلومینیوم آندایز شده ساخته شده و در طول بدنهاش سوراخهایی به قطر 12 میلیمتر ایجاد شده. استرس بار یک قطعه بسیار مهم در ماشین ها می باشد که در نبود آن جای خالی اش خیلی زود حس می شود. ناراحتیهای ناشی از بارداری مانند تهوع، استفراغ، یبوست، خستگی و کمردرد که میتوانند بسیار پراسترس باشند. اما قطعه استرس بار خودرو با عملکرد مفیدی که دارد فشار وارده را بر روی کل بدنه خودرو تقسیم می کند و با این کار از بروز حوادث ناشی از پیچ شدید جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *