متفرقه

از لندکروز چه می دانید؟!

شرکت تویوتای زاپن در سال 1951 خودروی تویوتا لندکروز را برای اولین بار تولید و به بازار جهانی معرفی کرد. این خودرو در گذر زمان تغییرات مختلفی را پشت سر گذاشته و نسل‌های متفاوتی از آن به بازار جهان ارائه شده است. این خودرو متشخص به دلیل دارا بودن برخی امکانات افرودی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در این نوشتار درباره آپشن‌های این خودرو اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

تویوتا لندکروز در یک نگاه

اگر شما هم جز کسانی هستید که علاقه زیادی به خودروهای شاسی‌بلند بزرگ دارید، مطمئنا تویوتا لندکروز یکی از خودروهای محبوب شما خواهد بود. تویوتا لندکروز یکی از شاسی‌بلندهای با اصالت و جزو پرفروش‌ترین خودروهای تویوتا است که تاریخ تولد آن به سال 1951 میلادی باز می‌گردد. در سال 2008 نسل پنجم لندکروز وارد بازار ایران شد که با کد J200 شناخته می‌شود. عرضه این خودرو در بازار کشور تا سال 2013 نیز ادامه داشت؛ اما از آن سال به بعد واردات تویوتا لندکروز نیز به ایران متوقف شد. در سال 2015 لندکروز J200 یک فیس‌لیفت جزئی را تجربه کرد که حاصل آن چراغ‌هایی جدید به همراه امکانات متنوع‌تر برای این غول ژاپنی بود؛ البته در حال حاضر نمونه پلاک ملی از نمونه فیس لیفت تویوتا لندکروز در بازار کشور ما وجود ندارد.

WINCH

وجود گل و لای و چاله‌های عمیق در مسیر رانندگی ممکن است برای هر خودرویی ایجاد شود. تویوتا لندکروز ادعا می‌کند که این خودرو به راحتی این موارد را پشت سر می‌گذارد. به همین منظور امکان وینچ بر روی آن نصب شده است. وینچ، نوعی قرقره برقی است که در قسمت سپر جلو تعبیه شده است و در شرایط سختی مانند گیر گردن در گودال، به کمک لندکروز می‌اید. علاوه بر آن این خودرو می‌تواند به سایر خودروهایی که در این شرایط قرار گرفتند، به راحتی کمک کند. امکان وینچ در راستای بالا بردن قدرت آفرودی لندکروز و آمادگی آن در شرایط سخت است.

نصب کروز کنترل

این اهرم در سمت راست فرمان این خودرو قرار گرفته و با کمک آن می‌توان خودرو را خاموش، روشن یا تنظیم کرد. درصورتی که نمی‌خواهید در ادامه مسیر از این اهرم استفاده کنید، پای خود را روی پدال ترمز قرار دهید و یا اهرم کروز کنترل را خاموش کنید. کاربرد کروز کنترل به راننده این امکان را می‌دهد که بدون استفاده از پدال گاز، با سرعتی مشخص حرکت کند. البته این اهرم در مدل‌های جدید و هوشمند این خودرو نصب شده است و در نمونه‌های موجود در جاده‌های ایران وجود ندارد.

دوربین پارک عقب

تویوتا لندکروز خودرویی غول پیکر است که هنگام پارک کردن، فضای محدودی در قسمت عقب خودرو دارد. به همین دلیل پارک خودرو در این شرایط سخت خواهد بود. با استفاده از دوربین عقب به راحتی می‌توان این مشکل را حل کرد و عملکرد راننده نیز بهتر خواهد شد.

دکمه شروع حرکت با دنده 2

این دکمه در کنار دسته دنده قرار دارد، با 2nd شناخته می‌شود. استفاده از این دکمه به شما کمک می‌کند که به جای انتخاب دنده یک، با دنده دو حرکت کنید. علاوه بر آن در مسیرهای لغزنده، یخبندان و برفی از هرزگردی چرخ‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

کلید قدرت

در کنار دسته دنده چندین امکان متفاوت قرار دارد و یکی از آنها کلید ECT PWR است. با انتخاب دکمه قدرت دنده‌ها در دور موتور بالاتری عوض می‌شوند و قدرت تویوتا لندکروز در جاده‌ها بیشتر می‌شود. به عبارت دیگر این دکمه باعث بالا بردن توانایی، قدرت و سرعت خودرو خواهد شد. اگر به دنبال این هستید تا عملکرد گیربکس ۵ دنده به صورت خودکار تغییر کند، این دکمه را فشار دهید.

Cool box

محفظه کول باکس برای نگهداری نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها درنظر گرفته شده و در قسمت کنسول مرکزی قرار دارد. در تابستان با روشن کردن کولر، محفظه کولباکس نیز خنک می‌شود و به تناسب خنکای کولر، نوشیدنی‌های داخل محفظه خنک می‌شوند.

استفاده از ترمز دستی قدیمی

 قیمت بسیار بالای تویوتا لندکروز این تفکر را برای خریداران ایجاد می‌کند که باید امکانات بسیار زیاد و اتوماتیک روی آن نصب شده باشد. اما جالب است که این خودرو از سیستم ترمز دستی کلاسیک استفاده می‌کند. شرکت تویوتا برای نصب ترمز دستی قدیمی دلایلی مانند کاهش هزینه‌های خودرو و کاهش نیاز به تعمیرگاه را درنظر گرفته است. به عبارت دیگر این شرکت تاکید می‌کند که خودروهای آن نیاز کمتری به تعمیرگاه پیدا می‌کنند. استفاده از ترمز دستی برقی نیز احتمال خرابی و نیاز به تعمیرگاه را افزایش می‌دهد.

کلام پایانی

تویوتا لندکروز امکانات متفاوتی مانند ترمز ضدقفل، مانیتور سقفی، شیشه‌های دودی و … دارد تا سرنشینان از مسیر سفر لذت ببرند. اما نکته جالب توجه درباره این غول ژاپنی این است که امکانات این خودرو نسبت به قیمت بسیار بالای آن، اصلا زیاد محسوب نمی‌شود. به عبارت دیگر در این محدوده قیمتی می‌توان خودروهایی با امکانات بیشتر و بهتر خرید کرد. ولی شرکت تویوتا ادعا می‌کند که این خودرو به علت قدرت افرودی و استحکام بسیار بالا می‌تواند خریداران و طرفداران خود را راضی نگه دارد. به همین دلیل مهم‌تری خصوصیت این خودرو عظیم الجثه ژاپنی، قدرت و امتیاز آفرودی آن است. از سوی دیگر استحکام بالایی در مسیرهای سخت و صعب‌العبور از خود نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.